IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  
Krajowy Rejestr Ewidencji Społeczeństwa

 

 Krajowy Rejestr Ewidencji Społeczeństwa

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość
the odds
Mistrz Gry
Mistrz Gry
Zawód : Troublemaker
Znaki szczególne : avatar © laura makabresku

Krajowy Rejestr Ewidencji Społeczeństwa Empty
PisanieTemat: Krajowy Rejestr Ewidencji Społeczeństwa   Krajowy Rejestr Ewidencji Społeczeństwa EmptyPią Lis 14, 2014 11:10 pm

Rejestr Ludnosci

Tibalt Adler, po objęciu urzędu Prezydenta, wprowadził szereg nowych zarządzeń i ustaw, mających na celu uporządkowanie chaotycznego podziału społeczeństwa. Na skutek jednej z jego decyzji, powstał Krajowy Rejestr Ewidencji Społeczeństwa (znany jako KRES), czyli potężna komputerowa baza, zawierająca dane wszystkich mieszkańców Panem. Od 1 sierpnia 2283 w życie weszły nowe dowody tożsamości (wyposażone w elektroniczny chip przypisany do określonego numeru w Rejestrze), a stare straciły ważność.

Od tej pory każdy obywatel Nowego Panem ma obowiązek nosić dowód tożsamości przy sobie, a Strażnicy Pokoju zostali uprawnieni do wyrywkowych kontroli. Brak dokumentów skutkuje odwiezieniem na posterunek, długim i skomplikowanym procesem ustalenia tożsamości oraz wysokim mandatem.  

KRES wprowadził podział społeczeństwa na pięć grup:

Wolni Obywatele, czyli wszyscy uczestnicy rebelii, byli mieszkańcy Trzynastki i innych dystryktów, a także ci spośród mieszkańców Kapitolu, którzy w jakiś sposób przysłużyli się władzy. Wolni Obywatele cieszą się pełnią praw oraz mają możliwość zamieszkiwania dowolnej części kraju. Status ten można jednak stracić - zostaje odebrany tym, którzy w sposób drastyczny złamali prawo, zostali schwytani na pomocy opozycji lub udowodniono im szeroko pojętą zdradę Nowego Panem.

Bezprawni, czyli rdzenni mieszkańcy Kapitolu (przed przejęciem władzy przez Tibalta Adlera zamieszkujący głównie Kwartał Ochrony Ludności Cywilnej) oraz ci spośród byłych rebeliantów bądź mieszkańców dystryktów, którzy z jakiegoś powodu utracili status Wolnych Obywateli. Wypchnięci poza margines społeczeństwa, pozbawieni praw do dowolnego zatrudnienia, decydowania o miejscu zamieszkania czy państwowej opieki medycznej, po ogłoszeniu decyzji o likwidacji getta, są stopniowo wywożeni do obozów pracy na terenie dawnego Dwunastego Dystryktu.

Poszukiwani, czyli grupa zbiegów, oficjalne oskarżonych o zbrodnie przeciw Nowemu Panem, na których ciąży - najczęściej - kara śmierci bądź wieloletniego więzienia. Ukrywający się przed wymiarem sprawiedliwości, czy to na własną rękę, czy przy pomocy członków Kolczatki. Przez kapitolińską propagandę są uznawani za niebezpiecznych terrorystów, a za pomoc w ich schwytaniu władze oferują nagrody pieniężne. Więcej na temat aktualnej listy poszukiwanych możecie przeczytać TUTAJ.

Służby Państwowe, czyli Wolni Obywatele oficjalnie służący dla Rządu Nowego Panem. W ich skład zalicza się prezydent, wiceprezydent, dziesięciu ministrów, wojsko oraz stojący na czele organizacji prorządowych. Oprócz wachlarza praw obywatelskich, przysługuje im wolny wstęp do Siedziby Rządu, a wyrywkowe przeszukania - w przeciwieństwie do Wolnych Obywateli - muszą być poparte nakazem sądowym.

Zmarli, czyli grupa osób oficjalnie uznanych za nieżyjących, o tyle ważna, że często wykorzystywana w celu zdobycia nowej tożsamości.

W związku z wprowadzeniem Rejestru, uzyskanie nowej tożsamości stało się znacznie trudniejsze. Nie wystarczy już podrobienie dokumentów - aby oszustwo nie wyszło na jaw przy pierwszej kontroli, nowe dane muszą pojawić się w komputerowej bazie, oznaczone statusem Wolnego Obywatela. To trudne, lecz nie niemożliwe - niektórzy pracownicy KRESu bywają bowiem przekupni, w likwidacji getta i uciekających z niego Bezprawnych widząc potencjalny sposób na biznes.

Istnieje także niewielka luka w prawie, która pozwala na uzyskanie statusu Wolnego Obywatela osobie, która takowego poślubi. Bez znaczenia jest wtedy kartoteka kryminalna czy status materialny.

Wnioski i odwołania dotyczące zmiany bądź przyznania odpowiedniego statusu rozpatruje Biuro ds. Krajowego Rejestru Ewidencji Społeczeństwa, będące częścią Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Szefem biura aktualnie jest Sawyer Mendez.

Powrót do góry Go down
 

Krajowy Rejestr Ewidencji Społeczeństwa

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

 Similar topics

-
» Biuro ds. Krajowego Rejestru Ewidencji Społeczeństwa

Pozwolenia na tym forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Panem et circenses :: Organizacja :: Strefa fabularna-